Kdo by nechtěl vidět Paříž z výšky? A každého asi jako první napadne jedno zjevné místo, odkud bude mít „Město světel“ jako na dlani: slavná Eiffelova věž. Málokdo ale ví, že stejně krásnou vyhlídku vám nabídne i jiná budova v centru Paříže – a navíc bez mnohahodinových front, které většinou doprovází návštěvu Eiffelovky.

Rozhlédnout se po městě totiž můžete i z Tour Montparnasse – druhého nejvyššího mrakodrapu v Paříži. Tato 210 metrů vysoká budova v moderním stylu nabízí pohled z výšky na všechny známé památky Paříže – Louvre, Vítězný oblouk, Notre Dame, Sacré Coeur… a především z ní uvidíte i nejslavnější symbol Paříže – Eiffelovu věž samotnou.

Eiffelova věž z Tour Montparnasse
Eiffelova věž a čtvrť La Défense viděná z Tour Montparnasse | autor: Alf van Beem

Jedno pařížské rčení trochu sarkasticky tvrdí, že nejkrásnější vyhlídka na Paříž je z Tour Montparnasse – a to proto, že z ní není vidět Tour Montparnasse samotná. Mrakodrap je totiž v moderním proskleném stylu a do historického centra Paříže se hodí jako příslovečná pěst na oko. Po jeho dokončení v roce 1973 se strhla obrovská vlna kritiky za narušení historického rázu centra a na dva roky byla dokonce v celé Paříži zakázána stavba budov vyšších než sedm pater. Po dvou letech byl zákaz upraven a pro mrakodrapy byly vyhrazené okrajové části města, jako je La Défense. Tour Montparnasse tak zůstává prvním a zároveň i posledním mrakodrapem, který v centru Paříže najdete. Můžete sami posoudit, jestli vyhlídka z něj opravdu stojí za to.

Prohlídka Tour Montparnasse – několik “nej”

Tour Montparnasse od paty věže
Tour Montparnasse | autor: JACLOU-DL

U vchodu do věže projdete bezpečnostní prohlídkou (nesmíte u sebe mít nůž nebo jiný předmět, který se dá pokládat za zbraň), která je ale většinou prakticky bez čekání. Nejrychlejší výtah v Evropě vás potom vyveze do 56. patra, ve kterém můžete posedět v Le Ciel de Paris nejvýše položené pařížské restauraci (čemuž ale odpovídají i „vysokohorské“ ceny), dát si sklenku šampaňského v baru, nakoupit suvenýry nebo se prostě jen pokochat vyhlídkou z mnoha prosklených oken.

Vyhlídka na Eiffelovu věž z restaurace v Tour Montparnasse
Víno a vyhlídka – restaurace Le Ciel de Paris | autor: Bretwa

Jízda výtahem trvá 36 vteřin a je tak rychlá, že při brždění mnoha návštěvníkům zaléhají uši podobně jako v letadle. Nahoře u výstupu z výtahu vás vyfotí a potom vám fotku nabídnou jako suvenýr – samozřejmě za poplatek. Je na vás, jestli si takovéhle memento budete chtít pořídit. Na vrcholku věže si totiž můžete udělat selfie sami a zadarmo. 

Panoramatická terasa – vyhlídka, která vám vezme dech

Vyhlídka na Louvre a Jardin des Tuileries z Tour Montparnasse
Vyhlídka na Louvre a Jardin des Tuileries | autor: Guilhem Vellut

Od poslední zastávky výtahu můžete pokračovat po schodech do 59. patra, kde najdete panoramatickou vyhlídkovou terasu. Sem už bohužel výtah nejezdí, takže přístup na terasu není bezbariérový. Pokud ale zvládnete vyjít tři patra po schodech, určitě to udělejte. Panoramatická vyhlídka na Paříž vám bude více než dostatečnou odměnou. Za hezkého počasí je odtud vidět až 40 kilometrů daleko. Z terasy můžete dokonce pozorovat i vzlétající a přistávající letadla na letišti Paříž-ORLY. Především tu ale budete mít celou Paříž před sebou jako na dlani. A Eiffelova věž vám bude jevit prakticky na dosah – je totiž od Tour Montparnasse vzdálená jen něco přes tři kilometry.

Terasa je zčásti zastřešená a obehnaná průhlednou bariérou, takže tu i přes vysokou polohu nefouká a můžete na ní pobýt, i když počasí není zrovna ideální. Bariéra v sobě má mezeru dostatečně širokou na to, abyste nejen dobře viděli ven, ale mohli také udělat krásné fotky Paříže bez skleněných odlesků.

Pokud chcete malou ochutnávku toho, jaký pohled se vám tady nahoře nabízí, můžete se podívat na webkameru, která vám ukáže aktuální vyhlídku z Tour Montparnasse v reálném čase.

Zábavné aktivity ve 210 metrech nad Paříží

Na střešní terase se také často odehrávají různé akce. Můžete tu narazit třeba na bruslení na kolečkových nebo ledních bruslích, lekce jógy, balonkový bazén, skákání na trampolíně, koncerty nebo taneční akce. Během těchto speciálních příležitostí je někdy vstupné na střešní terasu vyšší. Pokud se chcete vyhnout placení vyšší ceny, ověřte si, jestli se nějaká akce v době vaší návštěvy bude konat, na webu Tour Montparnasse pod záložkou „Our Events„. Na druhou stranu, zážitek jako lední bruslení ve výšce 210 metrů nad Paříží za nějaké peníze navíc stojí.

Cena vstupného na Tour Montparnasse

Pohled na Tour Montparnasse z Vítězného oblouku
Pohled na Tour Montparnasse z Vítězného oblouku | autor: Андрей Бобровский

Ceny vstupného jsou o něco nižší než na Eiffelovu věž, přesto ale vstupné na Tour Montparnasse není úplně levné. Vstupné pro dospělou osobu je 20 euro, pro děti od 12 do 18 let a studenty (je potřeba mít studentský průkaz) 15 euro, a pro děti od 4 do 11 let stojí vstup 9,5 euro. Děti do čtyř let mají vstup zdarma, ale je potřeba pro ně u vstupu také vyzvednout lístek. (Ceny jsou aktuální v roce 2019.) Odkaz na ceník na stránkách Tour Montparnasse najdete tady.

Lístek si můžete koupit i online (odkaz tady) a  pak už jen přímo přijít k bezpečnostní prohlídce u vchodu do věže bez čekání u pokladny. Není potřeba ho tisknout, stačí ho u vstupu ukázat na mobilu. Vstupenky nejsou na konkrétní datum a mají platnost 30 dnů.

Tour Montparnasse nabízí také vstupenku „Day and night, který vám umožní vystoupat na věž 2x během 48 hodin. Můžete si tak během dne prohlédnout pařížské památky a později se pokochat světly a atmosférou nočního města. Obzvlášť krásný je pohled na nasvícenou Eiffelovu věž, která každou hodinu začne blikat. Vstupenka „Day and night“ stojí pro dospělé 23 euro, pro děti od 12 do 18 let a studenty 20 euro, pro děti od 4 do 11 let 16 euro, děti do čtyř let mají vstup zdarma.

Otevírací doba a jak se sem dostanete

Vyhlídka na Paříž a Eiffelovu věž z Tour Montparnasse
Vyhlídka na Paříž a Eiffelovu věž z Tour Montparnasse | autor: Amaya & Laurent

Vyhlídka na Tour Montparnasse je otevřená celoročně. V sezóně od 1. dubna do 30. září je otevírací doba 9:30 – 23:30, mimo hlavní sezónu od 1. října do 31. března je otevřeno od od neděle do čtvrtka 9:30 – 22:30 a v pátky a soboty 9:30 – 23:00. Poslední výtah nahoru odjíždí 30 minut před koncem otevírací doby. Informace o otevírací době a v reálném čase aktualizovanou dobu čekání ve frontě (která byla v době psaní tohoto článku 5 minut) na stránkách Tour Montparnasse najdete tady: https://www.tourmontparnasse56.com/en/practical-information/hours/

Tour Montparnasse najdete na adrese: 33 Avenue du Maine, 75015 Paris, France. Nejbližší stanicí metra je Montparnasse-Bienvenüe, na kterou se dostanete linkami metra 4,6,12 a 13. Nejbližší železniční stanice je SNCF Gare Montparnasse. Jezdí sem také autobusy linek 28, 58, 82, 88, 89, 91, 92, 94, 95 a 96. Pokud chcete dorazit autem, placené parkoviště najdete přímo pod věží.

Nejbližší zastávka Batobusu je Musée d’Orsay, od které se k věži přiblížíte linkou metra číslo 12 ze stanice Solférino do stanice Gare Montparnasse, odkud je Tour Montparnasse vzdálená už jen 450 metrů. Více informací o dopravě k Tour Montparnasse najdete tady: https://www.tourmontparnasse56.com/en/practical-information/access/

Webové stránky věže v angličtině najdete na adrese: https://www.tourmontparnasse56.com/en/ 

A pokud ještě váháte, jestli Tour Montparnasse navštívit, tahle videoprohlídka vám možná pomůže se rozhodnout:

Prohlídka Tour Montparnasse | autor: JivingGerbil

Kde hledat levné ubytování v Paříži?

Booking.com – levné i luxusní hotely v Paříži

Booking.com

Airbnb – Ubytování u soukromých majitelů. Najdete tu vše od levných pokojů až po luxusní apartmány. Při registraci přes tenhle odkaz dostanete 997 Kč na své první ubytování a Airbnb zážitky.

odkaz na kredit 997 Kč na Airbnb při první rezervaci

Čtení na dovolenou:

Rok v Provenci

Kniha britského publicisty a spisovatele Petera Mayleho nás provází měsíc po měsíci rokem novopečeného majitele domu v Provenci. S anglickým humorem v jeho nejlaskavější podobě nás autor seznamuje s radostmi i úskalími života cizince, který se rozhodl uskutečnit svůj sen žít v místě, které dosud znal pouze jako turista. Knihu můžete koupit tady: Kosmas.cz

~~~

🌍 Staňte se součástí naší komunity cestovatelů, kteří rádi objevují neprošlapané cesty! Přidejte se do našeho newsletteru a dozvídejte se všechny zajímavosti jako první 😉 🌎