Právě dnes, 8. ledna, zahájí vodní průvod “La Festa Veneziana sull´Acqua” letošní Benátský karneval. Fantastická podívaná plná barev odstartuje osmnáct dní veselí v ulicích, maškarních bálů, pouličního divadla, hudby, a nevázaných radovánek. Každým rokem se sem sjíždějí miliony návštěvníků z celého světa. Nebylo tomu tak ale vždycky.

Benátský karneval má dlouhou historii. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1296, kdy byl senátem vyhlášený za státní svátek před začátkem půstu. Nejspíš se ale začal slavit nejméně o století dříve, a jeho původ pravděpodobně sahá až k dávným starořímským saturnáliím. 

Maskovaný pár na mostě | autor: szilacza

Ani antický původ ale oslavy v Benátkách neochránil před potížemi. V roce 1797 po dobytí Benátek Napoleonem byl karneval zakázaný kvůli obavě z rebelií, které by během něj mohly vzniknout. Karnevalová veselice byla prohlášena za pokleslou a nemravnou zábavu, a nošení masek, paruk, nebo malování na obličej bylo v Benátkách na dlouhou dobu zapovězeno. Karneval se svými starodávnými tradicemi byl znovu obnoven až relativně nedávno, v roce 1979.

Rozkvetlé masky | autor: Janbaars60

Není to ale jediný případ, kdy karneval kromě veselí a radosti přinášel do Benátek i problémy. Díky tomu, že slavící mohli skrýt svojí identitu za masku, docházelo během oslav už dříve k mnoha krádežím a jiným zločinům. Proto byl nakonec pod přísným trestem vyhlášen zákaz nosit spolu s kostýmem ostré předměty, které by se daly použít jako zbraň. Kuriózní je také výnos z roku 1603, který mužům zakazoval přestrojovat se za ženy a navštěvovat jeptišky v ženských klášterech.

I přes tyto komplikace ale zůstával benátský karneval především místem radosti, kde se pod rouškou převleků dočasně stíraly třídní rozdíly a chudák se mohl na chvíli stát boháčem, nebo i naopak. Rozmanité masky, slavný let anděla nad náměstím Svatého Marka, velkolepý vodní průvod, pouliční představení, koncerty… a hlavně nevázané veselí a taškařice, to všechno k karnevalu v Benátkách dodnes neodmyslitelně patří.

Maskovaná kráska | autor: Madeinitaly

Kde hledat ubytování v Benátkách?

Booking.com – levné i luxusní hotely v Benátkách

Booking.com

Airbnb – Ubytování u soukromých majitelů. Najdete tu vše od levných pokojů až po luxusní apartmány. Při registraci přes tenhle odkaz dostanete 997 Kč na své první ubytování a Airbnb zážitky.

odkaz na kredit 997 Kč na Airbnb při první rezervaci
500

~~~

🌍 Staňte se součástí naší komunity cestovatelů, kteří rádi objevují neprošlapané cesty! Přidejte se do našeho newsletteru a dozvídejte se všechny zajímavosti jako první 😉 🌎