Rhodos, to je nejen horké slunce, bílé pláže a průzračné moře, ale i možnost zajímavých výletů za přírodou i památkami. Když vás omrzí vodní radovánky a zatoužíte po troše chládku, můžete nasednout do auta a zamířit na výlet do Údolí motýlů.

Zelené údolí říčky Pelekanos, protkané množstvím potůčků a vodopádů, nabízí nejen možnost se projít v příjemně chladném a svěžím prostředí, ale hlavně pohled na  tisícihlavá hejna motýlů, pokrývající stromy, skály, kameny i listy v údolí. 

Tisíce motýlů obalují skály i stromy

Motýla, kterého tu můžete obdivovat, se jmenuje přástevník kostivalový a z celého Řecka ho najdete právě jen na Rhodosu. Jenom tady totiž rostou stromy druhu ambroň východní, jejichž sladká pryskyřice s vůní vanilky přástevníky láká.

Přástevník kostivalový v Údolí motýlů Rhodos
Přástevník kostivalový v Údolí motýlů Rhodos | autor: wiseguy71

Obří hejna motýlů tu najdete v červenci a srpnu, kdy se sem slétají během období páření. V září se motýli rozletí po celém ostrově, aby nakladli vajíčka. V dubnu se z nich vylíhnou larvy, ty se v květnu zakuklí, a začátkem června  kukly popraskají a na svět vyletí nová generace přástevníků, aby se celý cyklus mohl opakovat.

Údolí motýlů, nebo Údolí můr?

Zajímavostí je, že přástevníci vlastně nejsou doopravdy motýli, ale můry. Jsou totiž aktivní v noci. Přes den spící hejna těchto nočních motýlů obalují stromy i kameny v údolí. Seshora mají jejich křídla poměrně nenápadnou barvu, když ale přástevníci vzlétnou, ukáže se jasně oranžová spodní strana křídel se čtyřmi černými skvrnami.

Někteří návštěvníci údolí se proto snaží motýly vyplašit tleskáním nebo máváním. Takové chování ale přástevníky ruší, a proto jich sem rok od roku přilétá stále méně. Byla by škoda, kdyby tato unikátní přírodní památka časem úplně zmizela, a proto buďte prosím ohleduplní a motýly ze spánku nebuďte. Pohled na impozantní hejna usazená všude kolem je fascinující sám o sobě.

Hejna motýlů a procházka v Údolí motýlů Rhodos | autor: Newyddllyn

Procházka Údolím motýlů Rhodos

Údolí motýlů najdete uprostřed kopců porostlých borovicemi u vesnice Kremasti v severní části ostrova, asi 30 km od hlavního města Rhodos. Autem se sem od města Rhodos dostanete přes Ialysos, Kremasti a Paradisi do Petaloudes, z letoviska Faliraki přes Kalythies  a Psinthos do Petaloudes. Cesta je v obou případech dobře značená. Najdete zde několik parkovišť pro hosty údolí. Nejlepší je zaparkovat přímo na tom nejbližším u hlavního vchodu.

Z pětikilometrového údolí je pro návštěvníky zpřístupněna asi pětina, skrze kterou vede naučná stezka. Na jejím dolním konci najdete muzeum motýlů celého světa, které sídlí v budově bývalého mlýna. Můžete zde mimo jiné sledovat líhnutí motýlů z kukly ve speciální části muzea, anglicky „hatchery“. Vstup do muzea je součástí ceny vstupenky do Údolí motýlů. Kromě toho je na dolním konci stezky také příjemná malá taverna, toalety a prodejna suvenýrů.

Přástevníci na listech - Rhodos Údolí motýlů
Přástevníci sedící na listech v Údolí motýlů Rhodos

Údolím motýlů je možné projít dvěma směry: buď můžete začít u dolního vstupu u muzea motýlů a pokračovat vzhůru, nebo naopak do údolí vstoupit na horním konci u kostelíka Moni Pagnías Kalópetras a jít údolím směrem dolů.

Údolí je rozdělené na dvě části silnicí, nenechte se tedy zmást, stezka na jejím druhém konci pokračuje. Po upravených chodníčcích, schodech a romantických dřevěných můstcích vystoupáte vzhůru kolem tůněk a vodopádů, letitých stromů a mnohých krásných zákoutí.

Mapu údolí motýlů najdete zde: Údolí motýlů Rhodos mapa

Svěží vzduch a vyhlídka

Říčka Pelekanos prý na rozdíl od jiných vodních toků na Rhodosu ani v tom nejparnějším létě nevysychá, a tak se v údolí udržuje stálé chladné a vlhké mikroklima, které příjemně kontrastuje s horkým a suchým vnitrozemím ostrova. 

Rhodos Údolí motýlů
Údolí motýlů Rhodos

Klikatící se stezka je v některých místech obtížněji schůdná, je proto dobré si na tento výlet vzít pevnou obuv. Také si dávejte pozor na žebříku a schůdcích kolem vodopádu, které mohou být kluzké. Přesto cestu údolím zvládnou i menší děti, není ale vhodná pro výlet s kočárkem. Podél stezky jsou také rozmístěné dřevěné lavičky, na kterých si můžete odpočinout a pokochat se scenérií.

Směrem k hornímu konci údolí je stoupání strmější. Odměnou za výstup vám ale bude nádherný výhled na horním konci naučné stezky od bílého venkovského kostelíka Moni Pagnías Kalópetras, který pochází z roku 1782. Můžete se odtud pokochat modravými vlnami Egejského moře a když máte štěstí, v dálce zahlédnete i břehy Turecka.

Kromě kostelíka a vyhlídky do kraje na horním konci stezky najdete i stánek s občerstvením. Vstupenku do Údolí motýlů ale na tomto místě ještě nevyhazujte, kostelík se nachází mimo areál údolí, takže ji budete ještě potřebovat ke vstupu na cestě zpátky.

Otevírací doba a vstupné

Otevírací doba údolí je od 8:30 do 16:30. V hlavní sezóně je tu ale hodně návštěvníků, takže je lepší si naplánovat výlet na ranní nebo časně dopolední hodiny, kdy je v údolí méně lidí, ale také příjemný chládek. Ráno na začátku otvíracích hodin navíc hejna motýlů většinou ještě pokojně posedávají a můžete je v klidu obdivovat. Vstupné je pět euro v hlavní sezóně (od 10.6. do 10.9.), po zbytek doby je vstupné tři euro. Děti mají vstup zdarma.

Odkaz na oficiální webové stránky Údolí motýlů (v angličtině) najdete zde: Web Údolí motýlů Rhodos

Recenze Údolí motýlů na Tripadvisoru najdete zde: Recenze Údolí motýlů Rhodos

Hejna přástevníků obalují stromy v Údolí motýlů na Rhodosu | autor: 1blenkas1

Kde hledat levné ubytování na Rhodosu?

Booking.com – levné i luxusní hotely na Rhodosu

Booking.com

Airbnb – Ubytování u soukromých majitelů. Najdete tu vše od levných pokojů až po luxusní apartmány. Při registraci přes tenhle odkaz dostanete 997 Kč na své první ubytování a Airbnb zážitky.

odkaz na kredit 997 Kč na Airbnb při první rezervaci

Čtení na dovolenou:

Dominika na cestě Jižní Amerikou

Pokud chcete do své dovolené vnést příchuť dobrodružství, aniž byste se museli zvednout z plážového lehátka, tohle je ta pravá kniha pro vás! Vydejte se s Dominikou na její místy náročnou, ale krásnou cestu napříč Jižní Amerikou na miniaturní motorce, zadržujte dech u napínavých situací a zasmějte se u jejích mnohých zábavných příhod a historek. Knihu můžete koupit tady: Kosmas.cz

~~~

🌍 Staňte se součástí naší komunity cestovatelů, kteří rádi objevují neprošlapané cesty! Přidejte se do našeho newsletteru a dozvídejte se všechny zajímavosti jako první 😉 🌎